Broadcast (magazine)

Broadcast is a monthly magazine for the United Kingdom television and radio industry, owned by Media Business Insight.

Broadcast
EditorChris Curtis
CategoriesMedia and television
FrequencyMonthly
Circulation6,383 (Jan–Dec 2012)[1]
Founded1973 (1973)
CompanyMedia Business Insight
CountryUnited Kingdom
Based inLondon
LanguageEnglish
WebsiteBroadcastNow.co.uk
OCLC1043120303

History

Broadcast was started in 1973 by Rod Allen, who went on to work at LWT, HTV and HarperCollinsInteractive. He was most recently head of the Department of Journalism at City University, London, until he retired in 2006.

Description

The magazine covers a wide range of news and issues affecting the professional broadcast market in the UK. It has regular monthly sections covering news, commissioning, facilities, analysis, opinion, interview, platforms, production and ratings. Broadcast also often has a special feature covering an issue relevant to the industry. It is owned by Media Business Insight, a publishing, events and information business that also includes Screen International.

Notable former staff

Awards

Since 1996 the magazine has conferred the annual Broadcast Awards, in a ceremony held at the Grosvenor House Hotel in London, to recognise and reward excellence in and around the UK television programming industry. Additionally, each June since 2005, the magazine has held the annual Broadcast Digital Channel Awards specifically for the digital TV industry, recognising and rewarding innovation, creativity and commercial success.

In 2019 the Broadcast Tech Innovation Awards were instituted to celebrate the exceptional teams behind the most outstanding broadcast productions of the year, and 2021 saw the inaugural Broadcast Sports Awards.

2022 nominations[2] and winners[3][4]

27th annual awards presented: 10 February 2022 – Host: Alex Horne and The Horne Section
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
  • My Life: I'm Leading the Dance (CBBC)
    • Almost Never
    • Dodo (Sky Kids)
    • My Life: Picture Perfect (CBBC)
    • Planet Defenders (CBBC)
    • The Rubbish World of Dave Spud
  • The Great House Giveaway (Channel 4)
    • Drawers Off (Channel 4)
    • Good Morning Britain
    • Moving On
    • Murder, Mystery and My Family
    • Steph's Packed Lunch
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • 9/11: One Day in America
Best Entertainment Programme Best Lockdown Programme Best Multichannel Programme
  • Surviving Covid (Channel 4)
    • Help (Channel 4)
    • I'm a Celebrity... Get Me Out of Here!
    • Kate Garraway: Finding Derek (ITV)
    • Pandemic 2020 (BBC Two)
    • Staged
  • Defending Digga D (BBC)
    • Big Zuu's Big Eats (Dave)
    • Jerk
    • Meet the Khans: Big in Bolton
    • Roman Kemp: Our Silent Emergency
    • The Rap Game UK (BBC)
Best Music Programme Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme
Best Popular Factual Programme Best Post Production House Best Best Pre-School Programme
  • Clarkson's Farm
    • Celebrity SAS: Who Dares Wins
    • Joe Lycett's Got Your Back
    • Long Lost Family: Born Without Trace
    • The Rap Game UK (BBC)
    • The Surrogates (BBC Three)
  • Halo Post
    • Envy
    • Fifty Fifty
    • Films at 59
    • Splice
    • The Edit
  • World According to Grandpa (Milkshake!)
    • Go Green with the Grimwades (Milkshake!)
    • Milo (Milkshake!)
    • Numberblocks (CBeebies)
    • Odo (Milkshake!)
    • Pip & Posy (Milkshake!)
Best Single Drama Best Soap/Continuing Drama Best Specialist Factual Programme
  • Help
    • Boys (Sky Arts)
    • Danny Boy
    • I Am...: "I Am Victoria"
    • Roald & Beatrix: The Tail of the Curious Mouse
    • Romeo & Juliet (Sky Arts)
Best Sports Programme International Programme Sales Emerging Indie of the Year
  • Flicker Productions
    • Air TV
    • Cardiff Productions
    • Doc Hearts
    • Licklemor Productions
    • South Shore
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
  • World Productions
    • 72 Films
    • Bad Wolf
    • Hungry Bear Media
    • Monkey Kingdom
    • Tuesday's Child
  • David Frank (Founder, RDF Media)
TV Moment of the Year

2021 nominations and winners[5][6]

26th annual awards presented: 27 May 2021 (live-streamed event) – Host: Claudia Winkleman
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
  • I Want to Change the World (Film4)
    • FYI Investigates – Brazil: Children Caught in the Crossfire (Sky Kids)
    • Jamie Johnson: "Outside the Box"
    • Operation Ouch!: "Virus Alert"
    • Our School
    • The Rubbish World of Dave Spud
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • For Sama
    • Belsen: Our Story (BBC Two)
    • Exposure: "In Cold Blood"
    • Italy's Frontline: A Doctor's Diary (BBC Two)
    • The Talk (Channel 4)
    • Undercover with the Clerics: Iraq's Secret Sex Trade (BBC News Arabic)
Best Entertainment Programme Best Lockdown Programme –
Entertainment, Comedy and Scripted
Best Multichannel Programme
  • RuPaul's Drag Race UK
    • Big Zuu's Big Eats (Dave)
    • Climategate: Science of a Scandal (BBC)
    • Don’t Hate The Playaz (ITV2)
    • Man Like Mobeen
    • The Young Offenders
Best Lockdown Programme –
News, Documentaries and Factual
Best Lockdown Programme –
Sport and Live
Best Lockdown Programme –
Factual Entertainment, Popular Factual & Kids
  • Dim Ysgol: Maesincla (S4C)
    • Good Morning Britain
    • Hospital Special: Fighting Covid-19 (BBC Two)
    • Imagine: "This House is Full of Music"
    • Old, Alone & Stuck at Home (Channel 4)
    • The Talk (Channel 4)[lower-alpha 1]
  • Springtime on the Farm (Channel 5)
    • Dare Master at Home (CITV)
    • Grayson's Art Club
    • The Choir: Singing for Britain
    • The Martin Lewis Money Show Live: Coronavirus Special
    • The One Show
Best Music Programme Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme
  • Your Home Made Perfect (BBC Two)
    • All or Nothing: Tottenham Hotspur
    • Snackmasters
    • The British Tribe Next Door (Channel 4)
    • The Great Mountain Sheep Gather (BBC Four)
    • Unsaid Stories (ITV)
Best Popular Factual Programme Best Post Production House Best Best Pre-School Programme
  • Fifty Fifty
    • Dock 10
    • Films at 59
    • Fitzrovia Post
    • Halo Post
    • The Edit
  • JoJo & Gran Gran: "It's Time To Go To The Hairdresser's"
    • Let's Go For A Walk: "Wind Sounds and Sandcastles Walk" (CBeebies)
    • Molly and Mack: "The Best Christmas Ever"
    • The Adventures of Paddington (Nick Jr.)
    • The Snail and the Whale
    • Waffle the Wonder Dog: "Waffle is a Listening Dog"
Best Single Drama Best Soap/Continuing Drama Best Specialist Factual Programme
  • Elizabeth Is Missing
    • On The Edge: BBW (Channel 4)
    • Anthony (BBC One)
    • Responsible Child
    • Sitting in Limbo
    • The Windermere Children
Best Sports Programme International Programme Sales Emerging Indie of the Year
  • Label1
    • Dancing Ledge Productions[lower-alpha 1]
    • Electric Robin
    • Monster Films
    • Two Rivers Media
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award

2020 nominations and winners[7][8]

25th annual awards presented: 5 February 2020 – Host: Harry Hill
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • They Shall Not Grow Old
    • Flirty Dancing
    • I Am Nicola
    • Jade: The Reality Star Who Changed Britain (Channel 4)
    • Moon Landing (Channel 4)
    • Race Across the World
  • Harry's Heroes: The Full English
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
  • Dock10
    • Envy
    • Films at 59
    • Halo Post
    • Molinare TV & Film
    • Splice
  • Andy's Safari Adventures (CBeebies)
    • Becca's Bunch: "The Great Indoors"
    • Junk Rescue (CBeebies)
    • Molly and Mack
    • Shane the Chef (Channel 5)
    • Zog (BBC One)
Best Soap/Continuing Drama Best Specialist Factual Programm Best Sports Programme
  • The Interrogation of Tony Martin (Channel 4)
    • 100 Vaginas (Channel 4)
    • Jade: The Reality Star Who Changed Britain (Channel 4)
    • Our Planet
    • Surgeons: At the Edge of Life (BBC Two)
    • The Planets
International Programme Sales Best Independent Production Company Channel of the Year
  • Studio Lambert
    • 72 Films
    • Firecracker
    • Fulwell 73
    • Rumpus Media
    • Sister
Special Recognition Award
TV Moment of the Year
  • Winner: Chernobyl (Tense countdown as conscripts have 90 seconds to throw radioactive granite into the reactor’s core)
    • Bros: After the Screaming Stops (Luke and Matt Goss debate the danger of conkers)
    • Fleabag (Fleabag and the ‘hot priest’ get up close and personal in the confession box)
    • Leaving Neverland (Abuse victim James Safechuck reveals the ‘engagement ring’ Michael Jackson bought him for a mock wedding)
    • Line of Duty (DCS Carmichael puts Ted through the wringer about his murky past in a lengthy grilling in the interrogation room)
    • Lorraine (‘What's the point of that?’: Lorraine Kelly lashes out at Jennifer Arcuri)
    • Love Island (‘I was coming back to tell you that I love you’: Amy's heartbreak as Curtis confesses his feelings for Jourdan)
    • Newsnight Special: "Prince Andrew & the Epstein Scandal" (Prince Andrew reveals an unlikely alibi location: Pizza Express in Woking)
    • Succession (‘L to the OG’: Kendall becomes KenWA as he delivers a rap)
    • This Time with Alan Partridge (Alan Partridge meets his Irish doppelganger... who proceeds to sing a rousing rebel song)
    • The Virtues (Joseph confronts his abuser)
    • Years and Years (“It's our fault. This is the world we built”: Muriel Deacon delivers a bleak but powerful monologue that spawns a hundred protest banners)

2019 nominations and winners[9][10]

24th annual awards presented: 6 February 2019 – Host: Harry Hill
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • Prison (Channel 4)
    • 24 Hours in Police Custody – series 6
    • Drugsland (BBC Three)
    • Hospital – series 3 (BBC Two)
    • Life and Death Row
    • The Detectives: Murder on the Streets
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
  • Killed by My Debt
    • Drugsland (BBC Three)
    • Love Island (series 4)
    • Taskmaster (series 7)
    • This Country
    • Valley Cops (BBC Three)
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • Married to a Paedophile (Channel 4)
    • Men Who Sleep in Cars (BBC Four)
    • Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing
    • Peng Life (Channel 4)
    • The Big Narstie Show
    • The Mighty Redcar
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
  • Halo Post
    • Dock10
    • Encore
    • Fifty Fifty
    • Films at 59
    • Molinare
Best Soap/Continuing Drama Best Specialist Factual Programm Best Sports Programme
International Programme Sales Best Independent Production Company Channel of the Year
Special Recognition Award
TV Moment of the Year

Winner: Killing Eve (Villanelle breaks into Eve's kitchen)

2018 nominations and winners[11][12]

23rd annual awards presented: 7 February 2018 – Host: Jonathan Ross
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • Planet Earth II
    • American High School: Straight Outta Orangeburg (BBC Three)
    • Catching a Killer
    • Hospital (BBC Two)
    • Kids on The Edge (Channel 4)
    • The Last Miners (BBC One)
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • Old People's Home for 4 Year Olds (Channel 4)
    • The Accused (Channel 5)
    • Mutiny (Channel 4)
    • The Real Full Monty (ITV)
    • The Trial: A Murder in the Family
    • This Time Next Year
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
  • This Time Next Year
    • Diana, Our Mother: Her Life and Legacy
    • The Lie Detective (Channel 4)
    • National Treasure
    • Nightmare on Everest
    • Riviera
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
TV Moment of the Year

Winner: BBC World News (Professor Robert Kelly’s live interview is gatecrashed by his kids)

2017 nominations and winners[13]

22nd annual awards presented: 01 February 2017 – Host: Jonathan Ross
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • Interview with a Murderer (Channel 4)
    • Abused: The Untold Story (BBC One)
    • Behind Closed Doors (BBC One)
    • How to Die: Simon's Choice (BBC Two)
    • The Murder of Sadie Hartley (ITV)
    • Swim the Channel (BBC Four)[lower-alpha 1]
  • Exodus: Our Journey into Europe (BBC Two)
    • 24 Hours in Police Custody
    • Grayson Perry: All Man
    • The Hunt
    • Killer Women with Piers Morgan
    • Ross Kemp's Britain (Sky One)
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • The Real Marigold Hotel
    • Employable Me (BBC Two)
    • GPs: Behind Closed Doors (Channel 5)
    • SAS: Who Dares Wins
    • The Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds (Channel 4)
    • The Island with Bear Grylls
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
  • Envy
    • Dock10
    • Encore
    • Films at 59
    • Halo Post
    • Molinare TV & Film
  • Topsy and Tim: "Lovely Mossy"
    • CBeebies A Midsummer Night's Dream
    • Andy's Prehistoric Adventures
    • Footy Pups (CBeebies)
    • Jamillah and Aladdin (CBeebies)
    • Lily's Driftwood Bay
Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
TV Moment of the Year

Winner: Planet Earth II (Racer Snakes vs. Iguanas)

2016 nominations and winners[14][15]

21st annual awards presented: 10 February 2016 – Host: Jonathan Ross
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • The Paedophile Hunter (Channel 4)
    • Breaking into Britain - The Lorry Jumpers (Channel 4)
    • Citizenfour
    • Filming My Father: In Life and Death (Channel 5)
    • Storyville: "India's Daughter"
    • Tales of the Grim Sleeper
  • The Romanians are Coming (Channel 4)
    • 24 Hours in Police Custody
    • Dementiaville (Channel 4)
    • Hunters of the South Seas (BBC Two)
    • The Detectives[lower-alpha 1]
    • The Tribe
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • Peter Kay's Car Share
    • Ballot Monkeys
    • CyberBully
    • Murder in Successville
    • No Offence
    • The Tribe
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
  • Halo Post Production
Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
TV Moment of the Year

Winner: Japan v South Africa, Rugby World Cup – ITV Sport (Japan's last minute try defeats South Africa)

2015 nominations and winners[16][17][18]

20th annual awards presented: 4 February 2015 – Host: David Walliams
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
  • Operation Ouch! Goes Back in Time
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • Bedlam
    • Benefits Street
    • Life and Death Row
    • Long Lost Family
    • My Last Summer (Channel 4)
    • Protecting our Parents (BBC Two)
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • Dispatches: "Nigeria's Hidden War"
    • Breadline Kids (Channel 4)
    • Dispatches: "Children on the Frontline"
    • Exposure: "Fashion Factories Undercover"
    • Israel–Gaza: War Without End (Channel 4)
    • Pakistan's Hidden Shame (Channel 4)
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
  • Lily's Driftwood Bay
    • Andy's Dinosaur Adventures
    • Dinopaws (CBeebies)
    • Minibeast Adventure with Jess
    • Swashbuckle
    • Topsy and Tim
Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
Best Broadcast Award-winning programme of the past 20 years

Winner: The Office (Best Comedy Programme – 2003)

2014 nominations and winners[19]

19th annual awards presented: 5 February 2014 – Host: Alexander Armstrong
Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
  • Educating Yorkshire
    • Africa
    • Close Up (BBC Arabic)
    • How to Get a Council House
    • Inside Claridge's
    • The Iraq War (BBC Two)
Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
  • Gogglebox
    • Insect Dissection: How Insects Work (BBC Four)
    • The Last Leg
    • The Plane Crash (Channel 4)
    • Playhouse Presents... "Psychobitches"
    • Plebs
Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
  • Halo Post Production
    • Clear Cut Pictures
    • Encore
    • Envy Post Production
    • Films at 59
    • Splice TV
Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
  • Twofour
    • Big Talk Productions
    • ITN Productions
    • Kudos Film & TV
    • Mentorn Media
    • Wall to Wall

    2013 nominations and winners[20]

    18th annual awards presented: 30 January 2013 – Host: Rob Brydon
    Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
    Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
    Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
    • Cardinal Burns
      • Celebrity Juice
      • Dynamo: Magician Impossible
      • Him & Her
      • Hunderby
      • Threesome
    Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
    • Make Bradford British
      • Bank of Dave (Channel 4)
      • Britain's Secret Treasures
      • The Choir: Military Wives
      • Hippo: Nature's Wild Feast (Channel 4)
      • The Undateables
    Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
    • Envy
      • Clear Cut Pictures
      • Films at 59
      • Molinare TV & Film
      • Platform Post-production
      • Splice TV
    Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
    Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award

      2012 nominations and winners[21]

      17th annual awards presented: 2 February 2012 – Host: Stephen Mangan
      Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
      • The Indian Doctor
        • 32 Brinkburn Street (BBC One)
        • Antiques Road Trip
        • Dinner Date – series two
        • Jamie's 30-Minute Meals
        • Justice
      Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
      Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
      • Our War (BBC Three)
        • Celebrity Juice
        • Dynamo: Magician Impossible
        • Getting On
        • Junior Doctors: Your Life in Their Hands
        • The Only Way Is Essex
      Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
      Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
      Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
      Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
      • Carnival Film & Television
        • Atlantic Productions
        • Big Talk Productions
        • Firecracker Films
        • Lime Pictures
        • Red Production Company

        2011 nominations and winners[22]

        16th annual awards presented: 2 February 2011
        Best Children's Programme Best Comedy Programme Best Daytime Programme
        Best Documentary Programme Best Documentary Series Best Drama Series or Serial
        • Welcome to Lagos
          • One Born Every Minute
          • Our Drugs War (Channel 4)
          • The Bible: A History (Channel 4)
          • The Big School Lottery (BBC Two)
          • Wonders of the Solar System
        Best Entertainment Programme Best Multichannel Programme Best Music Programme
        Best News/Current Affairs Programme Best Original Programme Best Popular Factual Programme
        Best Post Production House Best Best Pre-School Programme Best Single Drama
        • Clear Cut Pictures
        • Small Island
          • Blood and Oil (BBC Two)
          • Enid
          • I Am Slave
          • Mo
          • The Fattest Man in Britain
        Best Soap/Continuing Drama Best Sports Programme International Programme Sales
        Best Independent Production Company Channel of the Year Special Recognition Award
        • Left Bank Pictures
          • Maverick Television
          • Mentorn Media
          • Objective Productions
          • Ruby Film and Television
          • Shine TV

          2001–2010 winners[19][23][24]

          Notes

          1. Highly commended

          References

          1. "Business Magazines Circulation Certificate – Broadcast" (PDF). Audit Bureau of Circulations (UK). 30 June 2013. Retrieved 6 February 2014.
          2. "Shortlist 2022". Broadcast Awards 2022. Retrieved 13 March 2022.
          3. "Winners". Broadcast Awards 2022. Retrieved 14 March 2022.
          4. "Broadcast supplement 2022". edition.pagesuite.com. Retrieved 14 March 2022.
          5. "Broadcast supplement 2021". edition.pagesuite.com. Retrieved 14 March 2022.
          6. "Winners | Broadcast Awards 2021". Broadcast. Retrieved 18 March 2022.
          7. "Broadcast supplement 2020". edition.pagesuite.com. Retrieved 14 March 2022.
          8. "Winners | Broadcast Awards 2020". Broadcast. Retrieved 18 March 2022.
          9. "Broadcast supplement 2019". edition.pagesuite.com. Retrieved 14 March 2022.
          10. "Winners | Broadcast Awards 2019". Broadcast. Retrieved 18 March 2022.
          11. "Broadcast supplement 2018". edition.pagesuite-professional.co.uk. Retrieved 14 March 2022.
          12. "Broadcast Awards 2018 announces its winners". Digital Spy. 8 February 2018. Retrieved 15 March 2022.
          13. "Broadcast supplement 2017". edition.pagesuite-professional.co.uk. Retrieved 14 March 2022.
          14. "Broadcast supplement 2016". edition.pagesuite-professional.co.uk. Retrieved 14 March 2022.
          15. Kitchener, Shaun (10 February 2016). "Broadcast Awards 2016: Emmerdale and Doctor Foster win big as Jonathan Ross mocks The Jump". Express.co.uk. Retrieved 18 March 2022.
          16. "Broadcast supplement 2015". edition.pagesuite-professional.co.uk. Retrieved 14 March 2022.
          17. "The Office is named the best show of the past 20 years". BBC News. 5 February 2015. Retrieved 14 March 2022.
          18. "The Office named best TV show of last 20 years at Broadcast awards". The Guardian. 5 February 2015. Retrieved 14 March 2022.
          19. "Broadcast Awards 2014 Winners & Finalists by Media Business Insight - Issuu". issuu.com. Retrieved 16 March 2022.
          20. "Broadcast Awards 2013 winners list (and nominations)". Digital Spy. 31 January 2013. Retrieved 15 March 2022.
          21. Wightman, Catriona (3 February 2012). "Broadcast Awards 2012: Winners in full (and nominations)". Digital Spy. Retrieved 15 March 2022.
          22. Wightman, Catriona (3 February 2011). "In Full: Broadcast Awards 2011 Winners (and nominations)". Digital Spy. Retrieved 15 March 2022.
          23. "Wife Swap leads Broadcast awards 2004". 29 January 2004. Retrieved 15 March 2022.
          24. "BBC One named Channel Of The Year at Broadcast Awards 2007". www.bbc.co.uk. Retrieved 15 March 2022.
          This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.